FINAL RESULTS
2004 JUDGES
LEARN MORE
2004 JUDGE ASSIGNMENTS
BEST IN SHOW JUDGE
The Best in Show judge for 2004 is Mr. Burton J. Yamada of Lake Arrowhead, CA.

GROUP JUDGES
Judges for each of the seven Variety Groups in 2004 are:

Sporting - Mrs. Judith Goodin of Leavenworth, KS
Hound - Dr. John Reeve-Newson of Toronto, Ontario, Canada
Working - Mrs. James Edward Clark of Greenwood, DE
Terrier - Mr. Elliott B. Weiss of Eagle, ID
Toy - Mrs. Dawn Vick Hansen of Elkhorn, WI
Non-Sporting - Ms. Betty Regina Leininger of Frisco, TX
Herding - Mr. Lester Mapes of Monson, MA

BREED JUDGES
Judges for the 163 Breeds and Varieties eligible for competition in 2004 are:


SPORTING
Breed Assignments (28):
Dr. Donald Sturz, Jr.
Huntington, NY
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
Setter (English)
Setter (Irish)
Spaniel (English Cocker)
Setter (Gordon)
Mr. Michael Faulkner
Center Cross, VA
Pointer (German Wirehaired)
Retriever (Chesapeake Bay)
Retriever (Flat-Coated)
Spaniel (American Water)
Retriever (Curly-Coated)
Spaniel (Irish Water)
Mrs. Jeannette McGinnis
Upland, CA
Spaniel (Clumber)
Spaniel (Cocker) A.S.C.O.B.
Spaniel (English Springer)
Spaniel (Cocker) Parti-Color
Spaniel (Cocker) Black
Spaniel (Sussex)
Spaniel (Welsh Springer)
Spaniel (Field)
Mrs. Marion Lyons
Hampton, NH
Retriever (Golden)
Retriever (Labrador)
Mrs. Paula Nykiel
Washington, MO
Brittany
Pointer
Pointer (German Shorthaired)
Ms. Marjorie Martorella
Englishtown, NJ
Spinone Italiano
Vizsla
Weimaraner
Wirehaired Pointing Griffon


HOUND
Breed Assignments (25):
Mr. Dana P. Cline
Rockford, IL
Black and Tan Coonhound
Dachshund (Longhaired)
Dachshund (Smooth)
Dachshund (Wirehaired)
Mr. Gary Doerge
Jackson, TN
Basenji
Pharaoh Hound
Norwegian Elkhound
Bloodhound
Basset Hound
Mr. John J. Lyons
Pleasant Valley, NY
Beagle, 13 In.
Ibizan Hound
Scottish Deerhound
Petits Bassets Griffons Vendeen
Beagle, 15 In.
Greyhound
Mr. W. Everett Dean, Jr.
Richmond, VA
Afghan Hound
Borzoi
Saluki
Whippet
Mrs. Gayle Bontecou
Clinton Corners, NY
Foxhound (American)
Foxhound (English)
Irish Wolfhound
Rhodesian Ridgeback
Otterhound
Harrier


WORKING
Breed Assignments (22):
Dr. Alvin W. Krause
Henderson, NV
Komondor
Kuvasz
Rottweiler
Samoyed
Dr. Klaus Anselm
Denver CO
Anatolian Shepherd Dog
German Pinscher
Mastiff
Portuguese Water Dog
Miss Maxine V. Beam
Roanoke, TX
Alaskan Malamute
Siberian Husky
St Bernard
Greater Swiss Mountain Dog
Giant Schnauzer
Mr. Norman B. Kenney
Westford, MA
Bullmastiff
Great Dane
Doberman Pinscher
Mr. Peter A. Baynes
Lyman, SC
Akita
Boxer
Standard Schnauzer
Mrs. Ruth H. Zimmerman
Wilmington, DE
Bernese Mountain Dog
Newfoundland
Great Pyrenees


TERRIER
Breed Assignments (27):
Dr. H. Scott Kellogg
Greenville, SC
Australian Terrier
Bedlington Terrier
Border Terrier
Irish Terrier
Kerry Blue Terrier
Skye Terrier
Parson Russell Terrier
Dandie Dinmont Terrier
Ms. Betsy Dale
Stockbridge, MI
Airedale Terrier
Cairn Terrier
American Staffordshire Terrier
Norwich Terrier
Norfolk Terrier
Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Ann Arbor, MI
Fox Terrier (Smooth)
Welsh Terrier
West Highland White Terrier
Fox Terrier (Wire)
Lakeland Terrier
Manchester Terrier (Standard)
Ms. Sandra Goose Allen
Madeira Beach, FL
Bull Terrier (Colored)
Staffordshire Bull Terrier
Miniature Bull Terrier
Scottish Terrier
Sealyham Terrier
Soft Coated Wheaten Terrier
Miniature Schnauzer
Bull Terrier (White)


TOY
Breed Assignments (23):
Mr. Fred C. Bassett
Tulsa, OK
Chinese Crested
Italian Greyhound
Mr. James G. Reynolds
Nepean, Ontario, Canada
Brussels Griffon
Manchester Terrier (Toy)
Pomeranian
Affenpinscher
Pekingese
Mr. Kenneth D. Falconi
New London, CT
Havanese
Japanese Chin
Maltese
Poodle (Toy)
Mr. Kent H. Delaney
English Toy Spaniel (B&PC)
English Toy Spaniel (KC&R)
Mr. Richard L. Bauer
Ft. Lauderdale, FL
Miniature Pinscher
Pug
Silky Terrier
Toy Fox Terrier
Shih Tzu
Mr. William Bergum
Ventura, CA
Yorkshire Terrier
Mrs. June A. Penta
Greensburg, PA
Cavalier King Charles Spaniel
Papillon
Chihuahua (Long Coat)
Chihuahua (Smooth Coat)


NON-SPORTING
Breed Assignments (18):
Mr. Kenneth D. Falconi
New London, CT
Poodle (Miniature)
Poodle (Standard)
Mr. William Bergum
Ventura, CA
Bichons Frises
Lhasa Apso
Schipperke
Mrs. Dorothy O. Hutchinson
Westbrook, CT
American Eskimo Dog
Lowchen
French Bulldog
Shiba Inu
Keeshond
Mrs. Dorothy Welsh
Neillsville, WI
Boston Terrier
Dalmatian
Finnish Spitz
Tibetan Terrier
Tibetan Spaniel
Mrs. Helen Lee James
Littleton, CO
Bulldog
Chinese Shar-Pei
Chow Chow


HERDING
Breed Assignments (19):
Mr. Donald M. Booxbaum
Jensen Beach, FL
Belgian Malinois
Belgian Sheepdog
Old English Sheepdog
Belgian Tervuren
Puli
Mr. Rick Gschwender
Oxford, MI
Bouviers des Flandres
Briard
Collie (Rough)
Collie (Smooth)
Shetland Sheepdog
German Shepherd Dog
Mrs. Jean Fournier
Simsbury, CT
Australian Cattle Dog
Polish Lowland Sheepdog
Welsh Corgi (Cardigan)
Welsh Corgi (Pembroke)
Bearded Collie
Ms. Patricia W. Laurans
Newtown, CT
Australian Shepherd
Canaan Dog
Border Collie


JR SHOWMANSHIP JUDGES
The Junior Showmanship Finals judge for 2004 is Mrs. Jeannette McGinnis Mrs. Jeannette McGinnis of Upland, CA.

The Junior Showmanship Preliminary judges for 2004 are Mr. Dana P. Cline of Rockford, IL and Mr. Michael Faulkner of Center Cross, VA.

CONTACT US    MEDIA CENTER    TERMS OF USE    PRIVACY POLICY    PHOTO CREDITS    ©2014 Westminster Kennel Club. All Rights Reserved.