Schedule by Ring - 2019 - Monday

RING 1 Pier 92

JUDGE: Mrs. Cindy Vogels
STEWARDS: Mrs. Connie Butherus & Ms. Connie Clark

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:00amPugs252-4-(15-4)
9:00amSilky Terriers90-1-(3-5)
9:00amToy Fox Terriers101-2-(4-3)
10:00amYorkshire Terriers292-1-(19-7)

JUDGE: Mr. Cody T. Sickle
STEWARDS: Dr. John Ioia & Mrs. Barbara C. Ioia

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
11:15amBulldogs320-1-(20-11)

JUDGE: Mr. James G. Reynolds
STEWARDS: Mr. Randy Garren & Mr. Dennis M. McCoy

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:15pmAmerican Eskimo Dogs110-0-(8-3)
1:15pmShiba Inu120-0-(9-3)
2:15pmXoloitzcuintli70-0-(3-4)
2:15pmTibetan Spaniels80-0-(6-2)
2:15pmSchipperkes70-0-(5-2)

JUDGE: Dr. Niksa Lemo
STEWARDS: Mr. Randy Garren & Mr. Dennis M. McCoy

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
3:15pmChow Chows130-1-(7-5)

RING 2 Pier 92

JUDGE: Dr. Donald Sturz, Jr.
STEWARDS: Mr. Charles A. Baris & Mr. Jose DePoo III

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:00amDachshunds (Smooth)271-0-(11-15)
9:00amDachshunds (Wirehaired)270-0-(13-14)
10:00amDachshunds (Longhaired)220-1-(13-8)

JUDGE: Miss Evalyn Gregory
STEWARDS: Mr. Harry Booker & Mr. Jose DePoo III

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
11:00amChihuahuas (Long Coat)152-1-(7-5)
11:00amPapillons161-0-(11-4)

JUDGE: Mrs. Vicki Seiler-Cushman
STEWARDS: Mr. Robert Lachman & Mrs. Henrietta Lachman

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:15pmBoston Terriers241-5-(9-9)
1:15pmChinese Shar-Pei171-3-(7-6)

JUDGE: Miss Evalyn Gregory
STEWARDS: Mr. Harry Booker & Mr. Kenneth A. Linberg

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:00pmChihuahuas (Smooth Coat)180-0-(12-6)
2:00pmPekingese171-2-(10-4)
3:30pmShih Tzu121-2-(5-4)
3:30pmPomeranians262-1-(19-4)

RING 3 Pier 92 

JUDGE: Mr. Michael J. Dougherty
STEWARDS: Mrs. Gayle Bontecou & Ms. Karen Wilson

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:00amFrench Bulldogs486-8-(18-16)
10:00amBichons Frises251-2-(15-7)
11:00amKeeshonden120-2-(8-2)
11:00amLhasa Apsos164-2-(6-4)
12:15amTibetan Terriers181-0-(10-7)

JUDGE: Mrs. Rita Holloway
STEWARDS: Ms. Carol Reisman & Ms. Francine Reisman & Ms. Honi Reisman

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:00pmNorwegian Lundehunds20-0-(0-2)
1:00pmAffenpinschers90-2-(5-2)
1:00pmBrussels Griffons120-0-(6-6)
2:00pmLowchen30-0-(0-3)
2:00pmChinese Cresteds190-0-(12-7)
3:00pmEnglish Toy Spaniels (Blenheim & Prince Charles)60-0-(4-2)
3:00pmCotons de Tulear51-0-(2-2)
3:00pmEnglish Toy Spaniels (King Charles & Ruby)71-0-(5-1)
3:00pmHavanese212-2-(9-8)

RING 4 Pier 92

JUDGE: Mrs. Elaine J. Lessig
STEWARDS: Dr. Elliot L. More & Ms. Karen J. Rockwell

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:00amManchester Terriers (Toy)101-3-(4-2)
8:00amMiniature Pinschers110-0-(7-4)
8:00amMaltese110-3-(4-4)
9:30amItalian Greyhounds120-1-(5-6)
9:30amJapanese Chin90-0-(7-2)
10:30amCavalier King Charles Spaniels383-7-(21-7)

JUDGE: Michael Canalizo
STEWARDS: Ms. Pamela Bruce & Mr. Mark E. Threlfall

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:30pmPoodles (Toy)111-0-(5-5)
12:30pmPoodles (Miniature)100-0-(5-5)
1:30pmPoodles (Standard)191-2-(9-7)

JUDGE: Mr. Geir Flyckt-Pedersen
STEWARDS: Ms. Pluis Davern & Mrs. Sandra McCue

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:45pmFinnish Spitz60-0-(4-2)
2:45pmDalmatians260-1-(16-9)

RING 5 Pier 94

JUDGE: Ms. Debra Thornton
STEWARDS: Ms. Sioux-Forsyth Green & Mr. Glen Lajeski

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:00amAmerican English Coonhounds50-1-(3-1)
8:00amAmerican Foxhounds71-0-(3-3)
8:00amBlack and Tan Coonhounds30-0-(1-2)
8:00amBloodhounds80-0-(6-2)
9:00amIbizan Hounds130-0-(3-10)
9:00amIrish Wolfhounds110-0-(4-7)
10:00amRedbone Coonhounds50-1-(2-2)
10:00amHarriers10-0-(0-1)
10:00amEnglish Foxhounds20-0-(1-1)
10:00amCirnechi dell'Etna90-1-(2-6)
10:00amBluetick Coonhounds70-0-(3-4)
10:00amPlotts81-2-(1-4)

JUDGE: Dr. Donald Sturz, Jr.
STEWARDS: Mr. David R. Miller & Mrs. Mary Miller

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
11:30amBeagles, Not Exceeding 13 In.131-0-(3-9)
11:30amBeagles, Over 13 In. But Not Exceeding 15 In.271-0-(17-9)

JUDGE: Ms. Debra Thornton
STEWARDS: Mr. David R. Miller & Mrs. Mary Miller

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:15pmTreeing Walker Coonhounds61-0-(1-4)
1:15pmNorwegian Elkhounds120-1-(7-4)
1:15pmPumik141-1-(5-7)

RING 6 Pier 94

JUDGE: Michael Canalizo
STEWARDS: Ms. Pamela Bruce & Dr. John A. Reeve-Newson & Mr. Dennis B. Sprung

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:00amBasset Hounds140-1-(9-4)
8:00amGrand Basset Griffon Vendeens81-0-(5-2)
8:00amPetits Bassets Griffons Vendeens91-0-(4-4)
9:30amBasenjis210-1-(11-9)
10:30amAfghan Hounds200-0-(12-8)

JUDGE: Mr. William (Bill) P. Shelton
STEWARDS: Ms. Judy Harrington and Ms. Heidi B. Martin

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:00pmPortuguese Podengo Pequenos110-1-(6-4)
12:00pmRhodesian Ridgebacks412-3-(19-17)
2:30pmBriards90-1-(6-2)
2:30pmCanaan Dogs30-0-(2-1)
2:30pmCardigan Welsh Corgis261-0-(14-11)

 

RING 7 Pier 94

JUDGE: Mr. Robert H. Slay
STEWARDS: Ms. Joy S. Brewster & Mr. Peter Pettersen

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:00amPembroke Welsh Corgis231-3-(10-9)
9:00amMiniature American Shepherds271-1-(14-11)

JUDGE: Mrs.Vicki Seiler-Cushman
STEWARDS: Ms. Mari-Beth O'Neill & Mr. Sam Houston McDonald

TIMEBREEDTOT
10:15amJunior Showmanship Preliminaries #125

JUDGE: Mr. Robert H. Slay
STEWARDS: Mrs. Charlotte Patterson & Mr. Jeffrey Pepper

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:00pmNorwegian Buhunds80-0-(5-3)
12:00pmCollies (Smooth)120-1-(5-6)
12:00pmBorder Collies161-1-(9-5)
1:30pmOld English Sheepdogs80-0-(5-3)
1:30pmShetland Sheepdogs101-0-(6-3)
1:30pmCollies (Rough)130-0-(7-6)
2:45pmBearded Collies201-0-(10-9)

 

RING 8 Pier 94 

JUDGE: Dr. Niksa Lemo
STEWARDS: Mrs. Ann F. Yuhasz & Mrs. Rebecca Yuhasz-Smith

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:00amBelgian Sheepdogs130-0-(6-7)
8:00amBeaucerons110-1-(5-5)
9:00amEntlebucher Mountain Dogs30-0-(3-0)
9:00amBergamasco Sheepdogs70-1-(2-4)
9:00amBerger Picards130-0-(5-8)
10:00amBelgian Malinois160-0-(8-8)
10:00amBelgian Tervuren140-1-(9-4)
10:00amSwedish Vallhunds60-0-(4-2)
11:30amIcelandic Sheepdogs60-0-(3-3)
11:30amPolish Lowland Sheepdogs100-0-(5-5)
11:30amSpanish Water Dogs153-2-(6-4)

JUDGE: Dr. Donald Sturz, Jr.
STEWARDS: Ms. Mari-Beth O'Neill & Mr. Sam Houston McDonald

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:00pmJunior Showmanship Preliminaries #2 25 

RING 9 Pier 94

JUDGE: Ms. Sheree W. Moses
STEWARDS: Ms. Theresa Hundt & Ms. Susan Sprung

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:00amAustralian Cattle Dogs160-0-(10-6)
8:00amPyrenean Shepherds80-0-(1-7)
9:00amAustralian Shepherds380-2-(22-14)
10:30amPulik50-0-(4-1)
10:30amFinnish Lapphunds70-0-(6-1)
10:30amGerman Shepherd Dogs130-0-(9-4)
10:30amBouviers des Flandres71-0-(5-1)

JUDGE: Mr. Jamie Hubbard
STEWARDS: Mrs. Terry D. Chacon & Abbe R. (Mrs. Gary F.) Shaw

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:00pmPharaoh Hounds100-0-(6-4)
1:00pmSalukis141-0-(8-5)
2:00pmWhippets242-2-(9-11)
3:00pmSloughis*10-0-(1-0)
3:00pmScottish Deerhounds80-0-(4-4)
3:00pmOtterhounds60-1-(3-2)
3:00pmGreyhounds90-0-(6-3)
4:00pmBorzois200-0-(8-12)

RING 10

JUDGE: Ms. Diane Schultz
STEWARDS: Mr. Robert Amen & Ms. Mary Higdem & Mr. John Landis & Ms. Pamela Manaton

TIMEBREEDTOT
9:30amMasters Obedience Championship Round 1 14
12:00pmDog Show 101 
1:30pmMasters Obedience Championship Round 214