Schedule by Ring - Monday

RING 1

JUDGE: Mr. Edd E. Bivin
STEWARDS: Jose DePoo III & Tim Catterson

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:30amFrench Bulldogs483-9-(22-14)

JUDGE: Mr. Robert D. Ennis
STEWARDS: Lydia Hutchinson & Mrs. Charlton Reynders

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
10:30amChinese Cresteds310-1-(15-15)
11:45amEnglish Toy Spaniels (Blenheim & Prince Charles)61-0-(3-2)
11:45amChihuahuas (Long Coat)234-5-(9-5)

JUDGE: Mr. Randy E. Garren
STEWARDS: Jose DePoo III & Tim Catterson

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:30pmPoodles (Standard)251-2-(14-8)

JUDGE: Mr. Edd E. Bivin
STEWARDS: Jose DePoo III & Charles Baris

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:30pmDachshunds (Smooth)181-0-(8-9)
3:15pmDachshunds (Longhaired)160-0-(12-4)
4:00pmDachshunds (Wirehaired)221-0-(12-9)

RING 2

JUDGE: Michael Shoreman
STEWARDS: Robin Stansell & Cindy Stansell

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:30amDalmatians260-2-(10-14)

JUDGE: Dennis McCoy
STEWARDS: Robin Stansell & Cindy Stansell

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:30amBoston Terriers160-0-(8-8)
9:30amXoloitzcuintli110-1-(2-8)
10:30amTibetan Spaniels120-0-(8-4)
10:30amTibetan Terriers161-0-(9-6)
11:30amBichons Frises120-1-(8-3)
11:30amKeeshonden160-0-(9-7)
12:30pmAmerican Eskimo Dogs120-1-(4-7)

JUDGE: Mrs. Rosemary Shoreman
STEWARDS: Dr. John Ioia & Barbara Ioia

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:30pmJapanese Chin131-1-(9-2)
1:30pmPugs222-0-(15-5)

RING 3

JUDGE: Mrs. Rosemary Shoreman
STEWARDS: Dr. Robert Smith & Polly Smith

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:30amBrussels Griffons112-0-(7-2)
8:30amItalian Greyhounds200-1-(9-10)
9:45amAffenpinschers90-1-(6-2)
9:45amMaltese142-0-(6-6)
10:45amHavanese240-3-(14-7)

JUDGE: Michael Shoreman
STEWARDS: Terry Stacy & Jackie Stacy

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:30pmCavalier King Charles Spaniels321-1-(17-13)
2:00pmPapillons142-1-(10-1)
2:00pmSilky Terriers110-0-(4-7)
3:00pmToy Fox Terriers120-0-(8-4)
3:00pmCotons de Tulear80-1-(4-3)
3:00pmFinnish Spitz50-0-(4-1)

RING 4

JUDGE: Mr. Randy E. Garren
STEWARDS: Bob Stein & Helen Stein

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:30amShiba Inu140-0-(8-6)
8:30amNorwegian Lundehunds20-0-(0-2)
8:30amMiniature Pinschers121-0-(4-7)
9:30amChinese Shar-Pei90-1-(2-6)
9:30amChow Chows100-2-(4-4)
9:30amPoodles (Toy)102-1-(1-6)
10:30amSchipperkes80-0-(5-3)
10:30amPekingese123-2-(4-3)
10:30amPoodles (Miniature)90-0-(3-6)
11:30amLowchen20-0-(2-0)
11:30amPomeranians242-0-(18-4)

JUDGE: Mr. Clay Coady
STEWARDS: Carol Reisman & Fran Reisman & Honi Reisman

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:30pmBulldogs221-1-(14-6)
12:30pmLhasa Apsos141-0-(8-5)

JUDGE: Mr. Robert D. Ennis
STEWARDS: Hon. David Merriam & Sue Goldberg

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:00pmManchester Terriers (Toy)70-0-(3-4)
2:00pmChihuahuas (Smooth Coat)181-1-(10-6)
3:00pmEnglish Toy Spaniels (King Charles & Ruby)81-0-(4-3)
3:00pmShih Tzu151-2-(9-3)
4:00pmYorkshire Terriers253-3-(15-4)

RING 5

JUDGE: Ms. Janina K. Laurin
STEWARDS: Terry Hundt & Carl Gomes

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:30amAustralian Shepherds373-3-(20-11)
10:00amBeaucerons80-0-(5-3)
10:00amBelgian Malinois160-0-(10-6)
11:00amBelgian Sheepdogs81-0-(4-3)
11:00amBelgian Tervuren80-0-(6-2)
11:00amPolish Lowland Sheepdogs130-0-(6-7)

JUDGE: Mr. Ken Murray
STEWARDS: Mari-Beth O'Neill & Sam McDonald

TIMEBREEDTOT
1:45pmJunior Showmanship Competition24

RING 6

JUDGE: Mr. Johan Becerra-Hernandez
STEWARDS: Dr. Richard Meen & Mrs. Connie Butherus

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:30amSloughis11-0-(0-0)
8:30amWhippets425-3-(14-20)
10:15amScottish Deerhounds50-0-(2-3)
10:15amSalukis192-0-(9-8)

JUDGE: Mr. Johan Becerra-Hernandez
STEWARDS: Jackie Rayner & Jim Reynolds

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:30pmIbizan Hounds60-0-(1-5)
1:30pmIrish Wolfhounds111-0-(6-4)
1:30pmBorzois190-1-(9-9)
3:00pmGreyhounds141-0-(5-8)
3:00pmPharaoh Hounds151-1-(7-6)

JUDGE: Ms. Gretchen Schultz
STEWARDS: Mari-Beth O'Neill & Sam McDonald

TIMEBREEDTOT
11:15amJunior Showmanship Competition24

RING 7

JUDGE: Mr. Ken J. Murray
STEWARDS: Peggy Biesel-McIlwaine & Karen Rockwell

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:30amPlotts40-3-(0-1)
8:30amRedbone Coonhounds30-1-(1-1)
8:30amAmerican Foxhounds70-0-(4-3)
8:30amTreeing Walker Coonhounds93-1-(3-2)
9:30amEnglish Foxhounds10-0-(0-1)
9:30amBlack and Tan Coonhounds20-0-(2-0)
9:30amNorwegian Elkhounds80-0-(7-1)
9:30amBluetick Coonhounds110-0-(6-5)

JUDGE: Mr. Thomas W. Coen
STEWARDS: Joy Brewster & Christine Erickson

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
10:30amCanaan Dogs20-0-(1-1)
10:30amCollies (Rough)210-1-(8-12)
11:30amBriards171-0-(11-5)
11:30amCollies (Smooth)150-0-(7-8)

JUDGE: Mr. Thomas W. Coen
STEWARDS: Joan Goldstein & Karen Mays

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:00pmBorder Collies120-1-(5-6)
2:00pmShetland Sheepdogs110-1-(8-2)
3:00pmBerger Picards190-0-(13-6)

RING 8

JUDGE: Mr. Clay Coady
STEWARDS: Steve Herman & Pattie Kennan

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:30amGerman Shepherd Dogs140-0-(8-6)
8:30amBouviers des Flandres100-0-(8-2)

JUDGE: Ms. Pamela Bruce
STEWARDS: Steve Herman & Pattie Kennan

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:45amBasset Hounds111-1-(8-1)
9:45amBasenjis191-2-(11-5)
11:00amRhodesian Ridgebacks433-4-(23-13)

JUDGE: Mrs. Abbe R. (Mrs. Gary F.) Shaw
STEWARDS: Dennis Sprung, Terry Chacon & Connie Clark

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:00pmAfghan Hounds171-2-(9-5)

JUDGE: Ms. Pamela Bruce
STEWARDS: Terry Chaon & Connie Clark

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:45pmBeagles, Not Exceeding 13 In.70-0-(2-5)
1:45pmHarriers30-1-(1-1)
1:45pmBeagles, Over 13 In. But Not Exceeding 15 In.200-0-(14-6)

JUDGE: Mrs. Faye Strauss
STEWARDS: Dr. John Ioia & Barbara Ioia

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
3:00pmOld English Sheepdogs100-0-(6-4)
3:00pmPembroke Welsh Corgis211-2-(12-6)

RING 9

JUDGE: Dr. John A. Reeve-Newson
STEWARDS: Virginia Murray & Sandra Pretari-Hickson

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:30amAmerican English Coonhounds20-0-(2-0)
8:30amOtterhounds40-0-(2-2)
8:30amPortuguese Podengo Pequenos171-2-(8-6)

JUDGE: Mrs. Dorothy N. Collier
STEWARDS: Virginia Murray & Sandra Pretari-Hickson

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:30amIcelandic Sheepdogs70-0-(3-4)
9:30amNorwegian Buhunds70-0-(4-3)
9:30amMiniature American Shepherds190-0-(11-8)

JUDGE: Dr. John A. Reeve-Newson
STEWARDS: Virginia Murray & Sandra Pretari-Hickson

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
11:00amBloodhounds81-0-(6-1)
11:00amCirnechi dell'Etna110-0-(4-7)
11:00amPetits Bassets Griffons Vendeens140-0-(9-5)

JUDGE: Mr. Peter J. Green
STEWARDS: Harry Booker & Susan Sprung

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:30pmCardigan Welsh Corgis241-3-(9-11)
1:30pmEntlebucher Mountain Dogs61-0-(4-1)
1:30pmFinnish Lapphunds60-0-(6-0)
1:30pmPulik30-0-(2-1)
1:30pmPumik101-2-(4-3)
2:30pmSpanish Water Dogs81-1-(2-4)
2:30pmAustralian Cattle Dogs151-1-(8-5)
3:30pmBergamasco Sheepdogs70-1-(2-4)
3:30pmPyrenean Shepherds61-0-(2-3)
3:30pmSwedish Vallhunds50-0-(3-2)
3:30pmBearded Collies190-0-(14-5)

RING 10

JUDGE: Mr. John Cox
STEWARDS: Diane Schultz, Pamela Manaton, John Landis, Mary Higdem & Robert Amen 

TIMEBREEDTOT
9:00amOBEDIENCE Master Obedience24
12:00pmDog Show 101 Program 
1:00pmOBEDIENCE Master Obedience (continues)