Skip to content

Schedule By Ring - 2021 - Saturday

RING 1- Watch

JUDGE: Mr. Harold "Red" Tatro, III
STEWARDS: Mr. Peter Pettersen & Ms. Karen Rockwell

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMGreyhounds90-0-(4-5)
9:00 AMIbizan Hounds120-0-(8-4)
10:00 AMPharaoh Hounds90-0-(4-5)
10:00 AMSalukis130-0-(9-4)
11:00 AMWhippets220-0-(13-9)
12:00 PMAzawakhs40-0-(0-4)
12:00 PMBorzois150-0-(9-6)

 

JUDGE: Ms. Bonnie P. Threlfall
STEWARDS: Mrs. Ann J. Yuhasz & Mrs. Jan Ritchie Gladstone

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:15 PMBeagles, 15 Inch210-0-(14-7)
2:15 PMGrand Basset Griffon Vendeens70-0-(4-3)
2:15 PMBeagles, 13 Inch90-0-(1-8)
2:15 PMPetits Bassets Griffons Vendeens140-0-(7-7)
3:30 PMBasset Hounds110-0-(7-4)
3:30 PMBasenjis170-0-(10-7)

 

RING 2 - Watch

JUDGE: Ms. Bonnie P. Threlfall
STEWARDS: Mrs. Gayle Bontecou & Mrs. Polly Smith

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMHarriers30-0-(2-1)
9:00 AMPlott Hounds70-0-(4-3)
9:00 AMPortuguese Podengo Pequenos90-0-(9-0)
9:45 AMRhodesian Ridgebacks300-0-(16-14)

 

JUDGE: Mrs. Jan Swayze-Curry
STEWARDS: Mrs. Susan Sprung, Ms. Viola Burgos & Ms. Theresa Hundt

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
11:30 AMAfghan Hounds210-0-(12-9)
2:15 PMDachshunds (Wirehaired)170-0-(7-10)
2:15 PMDachshunds (Smooth)190-0-(6-13)
2: 15 PMDachshunds (Longhaired)160-0-(10-6)

 

JUDGE: Hon. James G. Phinizy
STEWARDS: Mrs. Susan Sprung, Ms. Viola Burgos & Ms. Theresa Hundt

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:45 PMScottish Deerhounds110-0-(5-6)
12:45 PMIrish Wolfhounds200-0-(11-9)

 

RING 3- Watch

JUDGE: James J. Mitchell
STEWARDS: Ms. Debra Gschwender & Mr. Rick Gschwender

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMSpanish Water Dogs60-0-(3-3)
9:00 AMAustralian Cattle Dogs180-0-(10-8)
10:00 AMCollies (Smooth)110-0-(4-7)
10:00 AMFinnish Lapphunds70-0-(6-1)
10:00 AMPumik60-0-(4-2)
11:00 AMCollies (Rough)90-0-(6-3)
11:00 AMBouviers des Flandres60-0-(3-3)
11:00 AMPulik80-0-(6-2)
12:00 PMSwedish Vallhunds30-0-(2-1)
12:00 PMEntlebucher Mountain Dogs20-0-(2-0)
12:00 PMShetland Sheepdogs80-0-(5-3)
12:00 PMPyrenean Shepherds100-0-(2-8)

 

JUDGE: Mr. Randy E. Garren
STEWARDS: Mr. Eddie Dzuik & Dr. Niska Lemo

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:15 PMAmerican Foxhounds90-0-(5-4)
1:15 PMBlack and Tan Coonhounds80-0-(4-4)
1:15 PMBloodhounds60-0-(5-1)
2:15 PMAmerican English Coonhounds40-0-(2-2)
2:15 PMNorwegian Elkhounds60-0-(3-3)
2:15 PMCirnechi dell'Etna140-0-(8-6)
3:15 PMOtterhounds80-0-(5-3)
3:15 PMEnglish Foxhounds20-0-(1-1)
3:15 PMTreeing Walker Coonhounds90-0-(4-5)
3:15 PMRedbone Coonhounds100-0-(7-3)
3:15 PMBluetick Coonhounds70-0-(5-2)

 

RING 4 -Watch

JUDGE: Ms. Sheree W. Moses
STEWARDS: Mrs. Laura Bedford & Mrs. Sandra McCue

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMBeaucerons100-0-(7-3)
9:00 AMPolish Lowland Sheepdogs100-0-(6-4)
10:00 AMBergamasco Sheepdogs110-0-(5-6)
10:00 AMBriards100-0-(7-3)
11:00 AMCanaan Dogs70-0-(5-2)
11:00 AMBerger Picards160-0-(9-7)

 

JUDGE: Mrs. Sharon Ann Redmer
STEWARDS: Mr. Michael Canalizo & Mr. Milan Lint

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:30 PMBelgian Malinois120-0-(9-3)
12:30 PMBelgian Sheepdogs110-0-(4-7)
1:30 PMBelgian Tervuren220-0-(14-8)
2:30 PMBelgian Laekenois60-0-(3-3)
2:30 PMCardigan Welsh Corgis170-0-(9-8)
3:30 PMPembroke Welsh Corgis220-0-(14-8)

 

RING 5 - Watch

JUDGE: Mr. David J. Kirkland
STEWARDS: Ms. Elaine Lessig & Mr. Bryan Martin

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMBulldogs180-0-(12-6)
9:45 AMAustralian Shepherds240-0-(16-8)
10:45 AMMiniature American Shepherds200-0-(16-4)

 

JUDGE: Mr. Johan Becerra-Hernandez
STEWARDS: Ms. Elaine Lessig & Mr. Bryan Martin

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
11:45 AMBearded Collies100-0-(5-5)
11:45 AMBorder Collies140-0-(8-6)

 

JUDGE: Mrs. Elizabeth Jordan-Nelson
STEWARDS: Ms. Mari-Beth O'Neil

TIMEBREEDTOT
1:00 PMJunior Showmanship Competition #120

 

JUDGE: Mr. George Milutinovich
STEWARDS: Mrs. Dorothy N. Collier, Hon. David C. Merriam & Mr. Dennis Sprung

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:15 PMFinnish Spitz30-0-(3-0)
2:15 PMBoston Terriers210-0-(14-7)

 

JUDGE: Ms. Sheree W. Moses
STEWARDS: Mrs. Dorothy N. Collier, Hon. David C. Merriam & Mr. Dennis Sprung

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
3:15 PMIcelandic Sheepdogs100-0-(7-3)
3:15 PMNorwegian Buhunds50-0-(3-2)
3:15 PMOld English Sheepdogs90-0-(5-4)

 

RING 6 - Watch

JUDGE: Mr. Johan Becerra-Hernandez
STEWARDS: Ms. Mary Miller, Mr. Philip M. Bogdanovich & Mr. Ed Hershey II

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMXoloitzcuintli100-0-(4-6)
9:00 AMShiba Inu80-0-(7-1)
9:45 AMTibetan Terriers180-0-(9-9)
10:30 AMLowchen40-0-(3-1)
10:30 AMChow Chows80-0-(5-3)
10:30 AMBichons Frises140-0-(10-4)

 

JUDGE: Mr. David J. Kirkland
STEWARDS: Ms. Mary Miller, Mr. Philip M. Bogdanovich & Mr. Ed Hershey II

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
11:45 AMFrench Bulldogs270-0-(18-9)

 

JUDGE: Ms. Jennifer Reed
STEWARDS: Ms. Mari-Beth O'Neil

TIMEBREEDTOT
1:00 PMJunior Showmanship Competition #220

 

JUDGE: Mr. Johan Becerra-Hernandez
STEWARDS: Mrs. Michelle Conroy, Mr. James Conroy & Mr. Al Ferruggiaro

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:15 PMGerman Shepherd Dogs160-0-(10-6)

 

JUDGE: Mr. Sei-Ichiro Ishimaru
STEWARDS: Mrs. Michelle Conroy, Mr. James Conroy & Mr. Al Ferruggiaro

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
3:00 PMEnglish Toy Spaniels (King Charles & Ruby)80-0-(7-1)
3:00 PMJapanese Chin130-0-(9-4)
3:00 PMShih Tzu80-0-(2-6)

 

RING 7- Watch

JUDGE: Mr. Sei-Ichiro Ishimaru
STEWARDS: Ms. Carol Reisman, Ms. Honi Reisman & Ms. Francine Reisman

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMItalian Greyhounds250-0-(14-11)
10:00 AMManchester Terriers (Toy)80-0-(6-2)
10:00 AMBrussels Griffons160-0-(10-6)
11:00 AMHavanese230-0-(13-10)
12:00 AMEnglish Toy Spaniels (B & PC)20-0-(2-0)
12:00 AMChinese Cresteds200-0-(12-8)

 

JUDGE: Miss Evalyn Gregory
STEWARDS: Ms. Christine Erickson, Mrs. Merry Jeanne Millner & Mr. Thomas L. Millner

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:00 PMCavalier King Charles Spaniels330-0-(25-8)
2:15 PMTibetan Spaniels60-0-(4-2)
2:15 PMDalmatians170-0-(8-9)
3:15 PMToy Fox Terriers70-0-(4-3)
3:15 PMAffenpinschers70-0-(4-3)
3:15 PMMiniature Pinschers110-0-(6-5)
4:15 PMMaltese40-0-(2-2)
4:15 PMLhasa Apsos80-0-(5-3)

 

RING 8 - Watch

JUDGE: Mr. George Milutinovich
STEWARDS: Mrs. Henrietta S. Lachman & Mr. Robert Lachman

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMPugs320-0-(21-11)
10:15 AMChihuahuas (Smooth Coat)140-0-(8-6)
10:15 AMBiewer Terriers100-0-(5-5)
11:15 AMChihuahuas (Long Coat)150-0-(10-5)
11:15 AMSilky Terriers30-0-(3-0)
11:15 AMYorkshire Terriers100-0-(8-2)

 

JUDGE: Mrs. Molly Martin
STEWARDS: Mr. Jeffrey Pepper, Ms. Rita Holloway & Mr. Douglas Halloway, Jr.

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:30 PMSchipperkes90-0-(4-5)
12:30 PMKeeshonden90-0-(8-1)
12:30 PMCotons de Tulear70-0-(4-3)
1:30 PMChinese Shar-Pei80-0-(2-6)
1:30 PMAmerican Eskimo Dogs100-0-(4-6)

 

JUDGE: Mr. Glen Lajeski
STEWARDS: Mr. Jeffrey Pepper, Ms. Rita Holloway & Mr. Douglas Halloway, Jr.

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:15 PMPekingese90-0-(4-5)
2:15 PMPapillons150-0-(11-4)
3:15 PMPoodles (Toy)100-0-(5-5)
3:15 PMPomeranians130-0-(11-2)
4:15 PMPoodles (Miniature)80-0-(3-5)
4:15 PMPoodles (Standard)160-0-(12-4)