Skip to content

Schedule By Ring - 2021 - Sunday

RING 1- Watch

JUDGE: Ms. Kimberly Anne Meredith
STEWARDS: Mr. Eddie Dziuk & Mr. Al Ferruggiaro

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMSiberian Huskies250-0-(11-14)
10:00 AMPortuguese Water Dogs240-0-(16-8)
11:00 AMRottweilers210-0-(17-4)

 

JUDGE: Mr. Mark E. Threlfall
STEWARDS: Mrs. Patricia Boelte, Mr. Peter Pettersen & Mr. Harvey Wooding

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:30 PMPointers (German Shorthaired)350-0-(19-16)
2:00 PMSetters (Irish Red and White)40-0-(2-2)
2:00 PMPointers (German Wirehaired)70-0-(2-5)
2:00 PMSetters (Irish)150-0-(7-8)
3:15 PMSetters (Gordon)110-0-(8-3)
3:15 PMSpaniels (Cocker) Black100-0-(8-2)

 

RING 2 - Watch

JUDGE: Dr. Elliot L. More
STEWARDS: Mr. Jeffrey Pepper & Ms. Karen Rockwell

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMTibetan Mastiffs70-0-(4-3)
9:00 AMLeonbergers180-0-(10-8)
10:00 AMAnatolian Shepherd Dogs40-0-(2-2)
10:00 AMAkitas70-0-(5-2)
10:00 AMGreat Pyrenees150-0-(10-5)
11:00 AMAlaskan Malamutes80-0-(4-4)
11:00 AMCane Corsos180-0-(12-6)

 

JUDGE: Mrs. Sharon Ann Redmer
STEWARDS: Mrs. Laura Bedford & Mr. Timothy Catterson

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:00 PMSaint Bernards30-0-(3-0)
1:00 PMGreater Swiss Mountain Dogs230-0-(16-7)
2:15 PMBoerboels60-0-(4-2)
2:15 PMDogues de Bordeaux130-0-(4-9)

 

JUDGE: Dr. Elliot L. More
STEWARDS: Mrs. Laura Bedford & Mr. Timothy Catterson

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
3:15 PMNeapolitan Mastiffs90-0-(5-4)
3:15 PMBlack Russian Terriers150-0-(7-8)
3:15 PMKuvaszok30-0-(1-2)
3:15 PMKomondorok40-0-(3-1)

 

RING 3 - Watch

JUDGE: Mr. David L. Kittredge
STEWARDS: Mrs. Jan Richie Gladstone, Mrs. Ann J. Yuhasz & Mr. Darrell W. Crate

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMVizslas360-0-(18-18)
10:30 AMBarbets60-0-(2-4)
10:30 AMPointers170-0-(5-12)
11:30 AMLagotti Romagnoli40-0-(1-3)
11:30 AMBrittanys190-0-(13-6)

 

JUDGE: Mrs. Elizabeth Jordan-Nelson
STEWARDS: Ms. Mari-Beth O'Neil

TIMEBREEDTOT
1:00 PMJunior Showmanship Competition #119

 

JUDGE: Mr. David L. Kittredge
STEWARDS: Mrs. Polly Smith & Mrs. Gayle Bontecou

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:30 PMWirehaired Vizslas50-0-(5-0)
2:30 PMWeimaraners180-0-(8-10)
3:30 PMWirehaired Pointing Griffons90-0-(4-5)
3:30 PMNederlandse Kooikerhondjes80-0-(3-5)

 

RING 4- Watch

JUDGE: Mr. Johan Becerra-Hernandez
STEWARDS: Mrs. Susan Sprung & Ms. Viola Burgos

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMNewfoundlands190-0-(15-4)
9:00 AMDogo Argentinos130-0-(7-6)
10:15 AMBernese Mountain Dogs320-0-(23-9)

 

JUDGE: Mr. David J. Kirkland
STEWARDS: Ms. Elaine Lessig & Mr. Milan Lint

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:15 PMGiant Schnauzers110-0-(6-5)
12:15 PMStandard Schnauzers150-0-(8-7)
12:15 PMMiniature Schnauzers180-0-(12-6)

 

JUDGE: Mr. Johan Becerra-Hernandez
STEWARDS: Ms. Elaine Lessig & Mr. Milan Lin

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:15 PMDoberman Pinschers290-0-(16-13)
3:30 PMSamoyeds200-0-(12-8)

 

RING 5 - Watch

JUDGE: Ms. Marjorie Martorella
STEWARDS: Mrs. Rita Holloway, Mr. Douglas Halloway, Jr. & Dr. Niska Lemo

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMRetrievers (Golden)440-0-(26-18)
10:45 AMRetrievers (Labrador)410-0-(22-19)

 

JUDGE: Ms. Patricia Anne Keenan
STEWARDS: Ms. Debra Gschwender, Mr. Rick Gschwender & Mr. Johnston L. Evans

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:30 PMBull Terriers (Colored)30-0-(1-2)
12:30 PMBull Terriers (White)10-0-(0-1)
12:30 PMFox Terriers (Smooth)120-0-(8-4)
12:30 PMRat Terriers90-0-(5-4)
1:30 PMParson Russell Terriers80-0-(7-1)
1:30 PMAiredale Terriers90-0-(6-3)
1:30 PMFox Terriers (Wire)100-0-(7-3)
2:45 PMAmerican Staffordshire Terriers100-0-(6-4)
2:45 PMScottish Terriers150-0-(8-7)
3:45 PMWest Highland White Terriers130-0-(8-5)
3:45 PMRussell Terriers100-0-(7-3)
3:45 PMSealyham Terriers50-0-(4-1)

 

RING 6 - Watch

JUDGE: Ms. Bonnie P. Threlfall
STEWARDS: Mrs. Henrietta S. Lachman & Mr. Robert Lachman

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMRetrievers (Curly-Coated)80-0-(5-3)
9:00 AMRetrievers (Flat-Coated)210-0-(13-8)
10:15 AMSpinoni Italiani50-0-(2-3)
10:15 AMRetrievers (Nova Scotia Duck Tolling)190-0-(13-6)
11:15 AMLakeland Terriers70-0-(2-5)
11:15 AMRetrievers (Chesapeake Bay)160-0-(10-6)

 

JUDGE: Miss Evalyn Gregory
STEWARDS: Mr. Edwin M. Hershey II, Ms. Christine Erickson & Ms. Teresa Hundt

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:00 PMBoxers140-0-(9-5)

 

JUDGE: Ms. Bonnie P. Threlfall
STEWARDS: Mr. Edwin M. Hershey II, Ms. Christine Erickson & Ms. Teresa Hundt

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:00 PMSoft Coated Wheaten Terriers140-0-(6-8)
2:00 PMKerry Blue Terriers150-0-(9-6)
3:15 PMBorder Terriers200-0-(13-7)

 

RING 7- Watch

JUDGE: Mrs. Knowlton A. Reynders
STEWARDS: Mrs. Barbara A. Pessina & Mr. Ian Gabriel

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMStaffordshire Bull Terriers80-0-(6-2)
9:00 AMMiniature Bull Terriers90-0-(4-5)
9:00 AMManchester Terriers (Standard)70-0-(3-4)
10:00 AMAustralian Terriers100-0-(6-4)
10:00 AMAmerican Hairless Terriers100-0-(7-3)
10:00 AMIrish Terriers40-0-(3-1)
11:00 AMBedlington Terriers60-0-(3-3)
11:00 AMCairn Terriers180-0-(11-7)

 

JUDGE: Mrs. Elizabeth Jordan-Nelson
STEWARDS: Ms. Mari-Beth O'Neil

TIMEBREEDTOT
12:45 PMJunior Showmanship Competition #220

 

JUDGE: Mrs. Knowlton A. Reynders
STEWARDS: Mrs. Barbara A. Pessina & Ms. Mary A. Miller

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:00 PMSkye Terriers40-0-(4-0)
2:00 PMGlen of Imaal Terriers50-0-(5-0)
2:00 PMCesky Terriers80-0-(4-4)
2:45 PMNorfolk Terriers70-0-(4-3)
2:45 PMWelsh Terriers90-0-(6-3)
2:45 PMNorwich Terriers110-0-(11-0)
2:45 PMDandie Dinmont Terriers40-0-(4-0)

 

RING 8 - Watch

JUDGE: Mr. Michael Faulkner
STEWARDS: Mr. Harvey M. Wooding & Mrs. Sandra McCue

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMSpaniels (Irish Water)40-0-(2-2)
9:00 AMSpaniels (Field)100-0-(8-2)
9:00 AMSpaniels (Cocker) A.S.C.O.B.90-0-(7-2)
10:00 AMSpaniels (Clumber)90-0-(9-0)
10:00 AMSpaniels (American Water)40-0-(3-1)
10:00 AMSpaniels (Boykin)50-0-(3-2)
10:00 AMSpaniels (Cocker) Parti-Color50-0-(5-0)
11:00 AMSpaniels (Welsh Springer)50-0-(2-3)
11:00 AMSpaniels (Sussex)70-0-(5-2)
11:00 AMSpaniels (English Springer)180-0-(11-7)

 

JUDGE: Glen Lajeski
STEWARDS: Mrs. Dorothy N. Collier, Mrs. Michelle Conroy & Mr. James Conroy

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:30 PMGerman Pinschers30-0-(3-0)
12:30 PMBullmastiffs210-0-(11-10)
1:30 PMMastiffs80-0-(5-3)
1:30 PMGreat Danes230-0-(12-11)

 

JUDGE: Ms. Marjorie Martorella
STEWARDS: Mrs. Dorothy N. Collier, Mrs. Michelle Conroy & Mr. James Conroy

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
3:00 PMSpaniels (English Cocker)140-0-(11-3)
3:00 PMSetters (English)210-0-(12-9)

 

RING 9

JUDGE: Mrs. Louise C. Botko
STEWARDS: Ms. Janet Doerer, Ms. Linda S. Brennan, Ms. Kathleen Keller & Ms. Kathleen Walker

TIMEBREEDTOT
9:00 AMOBEDIENCE Utility Class B25
9:00 AMOBEDIENCE Open Class B25