Skip to content

Schedule By Ring - 2022 - Monday

RING 1 - WATCH 

JUDGE: Mr. Juan Miranda
STEWARDS: Dennis McCoy & Randy Garren

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMAzawakhs40-0-(2-2)
9:00 AMWhippets370-0-(16-21)
10:45 AMBorzois290-0-(15-14)

 

JUDGE: Mr. Juan Miranda
STEWARDS: Mrs. Anne Yuhasz & Ms. Rebecca Yuhasz-Smith

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
1:00 PMGreyhounds50-0-(2-3)
1:00 PMSloughis30-0-(2-1)
1:00 PMSalukis190-0-(11-8)

 

JUDGE: Mr. Juan Miranda
STEWARDS: Mrs. Susan Sprung & Mrs. Viola Burgos & Honorable James G. Phinizy

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:15 PMTreeing Walker Coonhounds40-0-(1-3)
2:15 PMScottish Deerhounds140-0-(8-6)
2:15 PMAfghan Hounds240-0-(13-11)

 

RING 2 - WATCH

JUDGE: Mr. Edmund Dziuk
STEWARDS: Mrs. Mary Miller & Mrs. Debra Gschwender

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMHarriers20-0-(1-1)
9:00 AMBluetick Coonhounds30-0-(2-1)
9:00 AMBlack and Tan Coonhounds70-0-(4-3)
9:00 AMRedbone Coonhounds70-0-(3-4)
9:00 AMBloodhounds90-0-(6-3)
10:15 AMEnglish Foxhounds30-0-(2-1)
10:15 AMPlott Hounds60-0-(3-3)
10:15 AMPortuguese Podengo Pequenos130-0-(9-4)
10:15 AMPetits Bassets Griffons Vendeens130-0-(7-6)

 

JUDGE: Mrs. Lesley E. Hiltz
STEWARDS: Mr. Tim Catterson & Ms. Gayle Bontecou

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:30 PMDachshunds (Smooth)230-0-(9-14)
12:30 PMBeagles, Not Exceeding 13 In.100-0-(4-6)
12:30 PMDachshunds (Wirehaired)120-0-(5-7)
2:30 PMBeagles, Over 13 In. But Not Exceeding 15 In.170-0-(9-8)
2:30 PMDachshunds (Longhaired)250-0-(16-9)

 

RING 3 - WATCH

JUDGE: Mr. Elliott B. Weiss
STEWARDS: Mrs. Janelle Rosen & Mr. Bryan Martin

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
8:30 AMPharaoh Hounds160-0-(9-7)
8:30 AMIbizan Hounds150-0-(7-8)
10:00 AMBasenjis230-0-(13-10)
11:00 AMCirnechi dell'Etna90-0-(6-3)
11:00 AMBasset Hounds120-0-(10-2)
1:00 PMRhodesian Ridgebacks430-0-(26-17)

 

JUDGE: Mr. Edmund Dziuk
STEWARDS: Mrs. Mary Miller & Mr. Michael Canalizo

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
3:00 PMGrand Basset Griffon Vendeens30-0-(2-1)
3:00 PMAmerican English Coonhounds20-0-(1-1)
3:00 PMNorwegian Elkhounds60-0-(2-4)
3:00 PMAmerican Foxhounds70-0-(3-4)
3:00 PMIrish Wolfhounds110-0-(7-4)
3:00 PMOtterhounds60-0-(3-3)

 

RING 4 - WATCH 

JUDGE: Mr. Thomas W. Coen
STEWARDS: Mr. Glen Lajeski & Mrs. Peggy Beisel-McIlwaine

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMBelgian Malinois200-0-(11-9)
9:00 AMBelgian Sheepdogs220-0-(7-15)
10:45 AMAustralian Cattle Dogs160-0-(9-7)
12:30 PMAustralian Shepherds370-0-(25-12)
2:15 PMNorwegian Buhunds20-0-(1-1)
2:15 PMIcelandic Sheepdogs80-0-(4-4)
2:15 PMOld English Sheepdogs180-0-(7-11)
3:30 PMBelgian Laekenois80-0-(4-4)
3:30 PMBelgian Tervuren240-0-(15-9)

 

RING 5 - WATCH

JUDGE: Ms. Janina K. Laurin
STEWARDS: Mrs. Sandra McCue & Mr. Harvey Wooding

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMBeaucerons120-0-(7-5)
9:00 AMGerman Shepherd Dogs170-0-(9-8)
10:15 AMPumik100-0-(7-3)
10:15 AMSpanish Water Dogs100-0-(4-6)
11:15 AMFinnish Lapphunds90-0-(4-5)
11:15 AMBouviers des Flandres70-0-(4-3)
1:00 PMBearded Collies130-0-(7-6)
1:00 PMSwedish Vallhunds50-0-(2-3)
1:00 PMPyrenean Shepherds90-0-(4-5)
2:15 PMPulik120-0-(8-4)
2:15 PMMudik100-0-(5-5)
3:15 PMBergamasco Sheepdogs120-0-(4-8)
3:15 PMBerger Picards180-0-(7-11)

 

RING 6 - WATCH

JUDGE: James J. Mitchell
STEWARDS: Mr. Michael Canilizo & Mrs. Karen Rockwell

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMCanaan Dogs50-0-(1-4)

 

JUDGE: James J. Mitchell
STEWARDS: Mr. Wayne R. Cavanaugh & Mrs. Karen Rockwell

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMBorder Collies270-0-(10-17)
10:30 AMMiniature American Shepherds260-0-(18-8)

 

JUDGE: Mrs. Nioma Stoner Coen
STEWARDS: Mr. Wayne R. Cavanaugh & Mrs. Karen Rockwell

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
11:45 AMShetland Sheepdogs120-0-(7-5)

 

JUDGE: James J. Mitchell
STEWARDS: Mr. Duane Butherus & Mrs. Connie Butherus

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
12:45 PMPolish Lowland Sheepdogs60-0-(4-2)
12:45 PMBriards110-0-(7-4)
12:45 PMCardigan Welsh Corgis230-0-(14-9)

 

JUDGE: Mrs. Nioma Stoner Coen
STEWARDS: Ms. Honi Reisman & Ms. Carol Reisman & Ms. Fran Reisman

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
2:30 PMPembroke Welsh Corgis140-0-(8-6)
2:30 PMCollies (Rough)160-0-(10-6)
2:30 PMCollies (Smooth)180-0-(8-10)

 

RING 9 - WATCH

JUDGE: Mr. Christopher Cornell
STEWARDS: Ms. Linda Brennan & Ms. Janet Doerer & Mr. John Landis & Mr. Larry Wilson

TIMEBREEDTOTBREAKDOWN
9:00 AMOBEDIENCE Utility Class B23 
1:30 PMOBEDIENCE Open Class B23