Skip to content

Meet the 2021 Judging Panel

CLICK NAME FOR PHOTO AND BIO

Masters Agility Championship Judges : 

Mrs. Abbie A. Hanson of Estill, SC

Mr. David Nauer of Colorado Springs, CO

Masters Obedience Championship Judge : 

Mrs. Louise Botko of Minneapolis, MN



Junior Showmanship

Junior Showmanship Preliminaries Judges :  

Mrs. Elizabeth Jordan-Nelson of Sacramento, CA  

Ms. Jennifer Reed of Carmel, CA

Junior Showmanship Final Judge : 

Mrs. Dylan Kipp Keith of Spring, TX


Group and Breed Judges:

Hound Group Judge : 

Mr. Jamie Hubbard of Bloomington, IN

Hound Breed Judges :

Ms. Pamela Bruce of Welland, Ontario, Canada: American English Coonhounds, American Foxhounds, Black and Tan Coonhounds, Bloodhounds, Bluetick Coonhounds, Cirnechi dell'Etna, English Foxhounds, Norwegian Elkhounds, Otterhounds, Redbone Coonhounds, Treeing Walker Coonhounds.

Hon. James G. Phinizy of Acworth, NH: Irish Wolfhounds, Scottish Deerhounds.

Mrs. Jan Swayze- Curry of Columbia, KY: Afghan Hounds, Dachshunds (all Varieties).

Mr. Harold Tatro, III of Crowley, TX: Azawakhs, Borzois, Greyhounds, Ibizan Hounds, Pharaoh Hounds, Salukis, Sloughis, Whippets.

Ms. Bonnie P. Threlfall of Cary, NC: Harriers, Plotts, Portuguese Podengo Pequenos, Rhodesian Ridgebacks.

Mrs. Robyn Joy Wallis of Victoria, Australia: Basenjis, Basset Hounds, Beagles (both Varieties), Grand Basset Griffon Vendéens, Petit Basset Griffon Vendéens.
 


Toy Group Judge : 

Mrs. June A. Penta of Greensburg, PA

Toy Breed Judges : 

Mr. Sei-ichiro Ishimaru of Tokyo, Japan: Brussels Griffons, Chinese Cresteds, English Toy Spaniels (both Varieties), Havanese, Italian Greyhounds, Japanese Chin, Shih Tzu, Toy Manchester Terriers.

Ms. Evalyn Gregory of Louisville, KY: Affenpinschers, Cavalier King Charles Spaniels, Maltese, Miniature Pinschers, Toy Fox Terriers.

Mr. Glen Lajeski of Cloverdale, CA: Papillons, Pekingese, Pomeranians, Toy Poodles.

Mr. George Milutinovich of Fresno, CA: Biewer Terriers, Chihuahuas (both Varieties), Pugs, Silky Terriers, Yorkshire Terriers.


Non-Sporting Group Judge : 

Dr. John A. Reeve-Newson of Toronto, Ontario, Canada

Non-Sporting Breed Judges : 

Mr. Johan Becerra-Hernandez of San Juan, Puerto Rico: Bichon Frises, Chow Chows, Lowchen, Norwegian Lundehunds, Shiba Inu, Tibetan Terriers, Xoloitzcuintlis.

Mr. Carl E. Gomes of Bronx, NY: Boston Terriers, Finnish Spitz.

Ms. Evalyn Gregory of Louisville, KY: Dalmatians, Lhasa Apsos, Tibetan Spaniels.

Mr. David J. Kirkland of Sanford, NC: Bulldogs, French Bulldogs.

Mr. Glen Lajeski of Cloverdale, CA: Miniature Poodles, Standard Poodles.

Mrs. Molly Martin of Pike Road, AL: American Eskimo Dogs, Chinese Shar-Pei, Cotons de Tulear, Keeshonden, Schipperkes.


Herding Group Judge :  

Mr. William P. Shelton of Pomona, CA

Herding Breed Judges :  

Mr. Johan Becerra-Hernandez of San Juan, Puerto Rico: Bearded Collies, Border Collies, German Shepherd Dogs.

Mr. David J. Kirkland of Sanford, NC: Australian Shepherds, Miniature American Shepherds.

Mr. James Mitchell of Wilmington, DE: Australian Cattle Dogs, Bouvier des Flanders, Collies (both Varieties), Entlebucher Mountain Dogs, Finnish Lapphunds, Pulik, Pumik, Pyrenean Shepherds, Shetland Sheepdogs, Spanish Water Dogs, Swedish Vallhunds.

Mrs. Sheree Moses Combs of Wardensville, WV: Beaucerons, Bergamasco Sheepdogs, Berger Picards, Briards, Canaan Dogs, Icelandic Sheepdogs, Norwegian Buhunds, Old English Sheepdogs, Polish Lowland Sheepdogs.

Ms. Sharon Ann Redmer of Whitmore Lake, MI: Belgian Laekenois, Belgian Malinois, Belgian Sheepdogs, Belgian Tervuren, Cardigan Welsh Corgis, Pembroke Welsh Corgis.


Sporting Group Judge :  

Mr. Frank Kane of North Yorkshire, United Kingdom

Sporting Breed Judges :  

Ms. Pamela Bruce of Welland, Ontario, Canada: American Water Spaniels, Boykin Spaniels, Clumber Spaniels, Cocker Spaniels (all Varieties), English Cocker Spaniels, English Springer Spaniels Field Spaniels, Irish Water Spaniels, Sussex Spaniels, Welsh Springer Spaniels.

Mr. Dan Ericsson of Enkoping, Sweden: Golden Retrievers, Labrador Retrievers.

Mr. David L. Kittredge of Rochester, NY: Barbets, Brittanys, Lagotti Romagnoli, Nederlandse Kooikerhondjes, Pointers, Vizslas, Weimaraners, Wirehaired Pointing Griffons, Wirehaired Vizslas.

Ms. Bonnie P. Threlfall of Cary, NC: Chesapeake Bay Retrievers, Curly-Coated Retrievers, Flat-Coated Retrievers, Nova Scotia Duck Tolling Retrievers, Spinoni Italiani.

Mrs. Robyn Joy Wallis of Victoria, Australia: English Setters, German Shorthaired Pointers, German Wirehaired Pointers, Gordon Setters, Irish Setters, Irish Red and White Setters.


Working Group Judge : 

Ms. Judy A. Harrington of Monson, MA

Working Breed Judges : 

Mr. Johan Becerra-Hernandez of San Juan, Puerto Rico: Bernese Mountain Dogs, Doberman Pinschers, Dogo Argentinos, Newfoundlands, Samoyeds.

Ms. Evalyn Gregory of Louisville, KY: Boxers.

Mr. David J. Kirkland of Sanford, NC: Giant Schnauzers, Standard Schnauzers.

Mr. Glen Lajeski of Cloverdale, CA: Bullmastiffs, German Pinschers, Great Danes, Mastiffs.

Ms. Kimberly Anne Meredith of Pleasant Hill, CA: Portuguese Water Dogs, Rottweilers, Siberian Huskies.

Dr. Elliot L. More of Deerfield, NH: Akitas, Alaskan Malamutes, Anatolian Shepherd Dogs, Black Russian Terriers, Cane Corsos, Great Pyrenees, Komondorok, Kuvaszok, Leonbergers, Neapolitan Mastiffs, Tibetan Mastiffs.

Ms. Sharon Ann Redmer of Whitmore Lake, MI: Boerboels, Chinooks, Dogues de Bordeaux, Greater Swiss Mountain Dogs, St. Bernards.


Terrier Group Judge : 

Mr. William Potter of St. Louis, MO

Terrier Breed Judges : 

Mr. Dan Ericsson of Enkoping, Sweden: Airedale Terriers, American Staffordshire Terriers, Bull Terriers (both Varieties), Smooth Fox Terriers, Wire Fox Terriers, Parson Russell Terriers, Rat Terriers, Russell Terriers, Scottish Terriers, Sealyham Terriers, West Highland White Terriers.

Mr. David J. Kirkland of Sanford, NC: Miniature Schnauzers.

Mrs. Knowlton A. Reynders of Newbury, NH: American Hairless Terriers, Australian Terriers, Bedlington Terriers, Cairn Terriers, Cesky Terriers, Dandie Dinmont Terriers, Glen of Imaal Terriers, Irish Terriers, Miniature Bull Terriers, Norfolk Terriers, Norwich Terriers, Skye Terriers, Staffordshire Bull Terriers, Standard Manchester Terriers, Welsh Terriers.

Ms. Bonnie P. Threlfall of Cary, NC: Border Terriers, Kerry Blue Terriers, Lakeland Terriers, Soft Coated Wheaten Terriers.

Best In Show Judge :

Mrs Patricia Craige Trotter of Carmel, CA

See also: